Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi Yanlıştan Döndü

05.12.2014

Geçtiğimiz Eylül ayında Prof. Dr. Bülent Akay’ın oybirliği ile Başkan seçildiği Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Genel Kurulu’nu geçersiz sayan ve eski federasyon tarafından yeniden Genel Kurul toplanması kararını veren Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, Tahkim Kurulu’nun mahkemenin yetkisizliğine vurgu yaparak Akay’ın Başkanlığını bir kez daha teyid etmesinden sonra iki  ay önce verdiği kendi kararını iptal etti.

Federasyon Başkanlığı’nın 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin genel kurul öncesi yetkisizliğine vurgu yaparak yargılamanın iadesi talebi üzerine 12 Kasım çarşamba günü yeniden duruşma yapıldı. Duruşma sonunda Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, yargılamanın iadesine ilişkin talebi kabul ederek, 11 Eylül 2014 tarihinde verdiği 2012/429-312 esas-karar sayılı seçimleri iptal eden kararını kaldırdı.

Böylece, yöneticileri, antrenörleri, sporcuları, hakemleri, çalışanları  ve buz hokeyine gönül veren velileriyle tüm camianın kenetlenerek, hukuk, etik ve sporun egemen olduğu ve sadece başarının hedeflendiği yeni bir dönemin başladığı gerçeği düzeltilen mahkeme kararı ile de tescillenmiş oldu.

Neler Yaşanmıştı?

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’nun 13-14 Eylül 2014 tarihinde Tahkim Kurulu’nca oluşturulan bağımsız bir komisyon tarafından yapılan 3. Olağan Genel Kurulu’nda, seçime tek aday olarak giren Prof. Dr. Bülent Akay, oybirliği ile başkan seçilmişti.

Ne var ki, kamuoyundan ve seçime katılanlardan gizlenen hukuka ve anayasaya aykırı bir mahkeme kararı sonrasında Buz Hokeyi camiası bir kaosa sürüklenmişti. Bu kararın ardından Federasyon Binası, Yönetim Kurulu defteri ve Federasyonun Resmi Web sitesi Genel Müdürlüğün çok açık yazılı uyarısına rağmen eski yönetim tarafından haksız-hukuksuz şekilde kullanılmaktan çekinilmedi.

İşte, o günden sonra yaşanan sıkıntılı süreç Prof. Akay’ın Tahkim’e yaptığı başvuru ile başka bir aşamaya geçti. 23 Eylül’de başvuruyu karara bağlayan Tahkim Kurulu, Mahkemenin kendisine başvurulduğu aşamada yetkisizliğine vurgu yaparak  Genel Kurulu tescil etti ve Akay’ın görevine devam etmesi gerektiği yönünde karar vererek Buz Hokeyindeki kaosu sona erdirdi. Bülent Akay yönetimindeki federasyonunun hukuki yollardan gerçeğe ulaşmak ve hukuku hakim kılmak çabası sonucunda Mahkemenin bir ay önce verdiği karardan dönmesi buz hokeyi camiası tarafından büyük bir memnuniyetle  karşılandı.