Teknik Kurul Başkanımızdan Slovakya Buz Hokeyi Federasyonu’ na Ziyaret

27.12.2014

Türkiye  Buz Hokeyi Federasyonu Teknik Kurul Baskani Cüneyt Kozan,  geçtiğimiz hafta merkezi Bratislava’da bulunan Slovakya Buz Hokeyi Federasyonu’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kozan burada 1-17 Mayıs tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Prag ve Ostrava kentlerinde düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na hazırlanan  Slovakya’nın Federasyon Başkanı Igor Nemecek ve Genel Sekreteri Otto Sykora ile bir araya geldi. Oldukça samimi bir havada geçen  görüşmede Başkan Nemecek iki ülke arasında yapılacak sporcu transferlerinin önemine dikkat çekti. Nemecek, Türk  Federasyonu’na  verilecek bilgi ve sportif eğitim desteğine de son derece sıcak baktıklarını dile getirdi.

2011’de Erzurum’da yapılan Dünya Üniversiteler  Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan tesislerin yaz dönemlerinde hizmet vermesinden son derece memnun olduklarını ifade eden Nemecek “ Erzurum gerçekten muhteşem tesislere sahip. Yaz aylarında burada kamplar yapabiliriz. Konuyu 2015 Nisan ayından sonra masaya yatıracağız. Dünya Şampiyonası’nın ardından Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu ile görüşmelere başlamayı planlıyoruz” dedi.


Teknik Kurul Başkanı Cüney Kozan ise “Ciddi bir buz hokeyi tarihçesi olan Slovakya ekolünün ülkemiz sporuna ciddi katkılarının olacağını ümit ediyorum. Bu yöndeki çalışmaların hız kazanacağına dair işaretleri yapılan görüşmede fazlasıyla aldık. “ diye konuştu.


Öte yandan iki ülke arasında karşılıklı gerçekleşen transferler de görüşmenin ardından resmiyete döküldü. Daha önce  HK Poprad Takımından  Erzurum Narman Spor Kulübüne transfer olan Petra Dankova ve İstanbul Buz Korsanları Spor Kulübünden HK Poprad takımına transferi onaylanan Seda Demir’in evrakları Sykora tarafından imzalandı.

Eski Çekoslovakya Buz Hokeyi ekolünden gelen Slovakya, Erkeklerde Büyükler, 20 yaş altı ve 18 yaş altında en üst, Büyük Bayanlarda 1B ve 18 yaş altı bayanlarda ise 1. Kategoride mücadele ediyor.