Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Klasman Müsabakaları Sona Erdi

15.04.2015

Karşılaşmanın 5. dakikasında Serkan Gümüş'ün attığı golle 1-0 öne geçen Türkiye karşısında Kuzey Kore 12. dakikada Chol Min Ri ile eşitliği yakaladıktan sonra son saniyede Kang'ın attığı golle periyodu 2-1 üstün tamamladı.

İkinci periyotta her iki takımın da çabaları sonuç vermeyince periyot golsüz geçti.

Üçüncü periyodun 49. saniyesinde Serdar Semiz ile beraberliği yakalayan Türkiye karşısında Kuzey Kore bitime 4 dakika 22 saniye kala Hong ile 3-2 öne geçti. Taraftarların da yoğun desteğiyle rakibi karşısında baskı kuran Türkiye, 58. dakikada Serkan Gümüş ile bir kez daha beraberliği yakaladı: 3-3

Normal süresi 3-3 berabere biten karşılaşmanın uzatma periyodunun bitimine 11 saniye kala Hong ile 1 gol daha bulan Kuzey Kore, müsabakadan 4-3 galip ayrıldı ve 2. Klasman B grubuna yükseldi.

3. klasman maçlarını ilk sırada tamamlayan Kuzey Kore, ödülünü İzmir Valisi Mustafa Toprak’tan aldı. İkinci olan millilere ise ödülünü İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan takdim etti. Turnuvanın en iyi kalecisi Gürcistan'dan Andrei Ilienko, en iyi defans oyuncusu Kuzey Kore'den Pong II Ri ve en iyi forvet oyuncusu Türk Milli Takımı'ndan Serkan Gümüş seçildi. Tören sonunda Kuzey Koreli oyuncuların sırayla takım arkadaşlarının fotoğrafını çekmesi ise ilginç görüntüler oluşturdu.

İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın elinden ödülünü alan Kuzey Koreli hokeyciler büyük bir coşku yaşadı. Turnuvada ikinci olan Türkiye ve üçüncülüğü elde eden Lüksemburg'a da ödülleri ve madalyaları verildi. Turnuvanın en iyi kalecisi Gürcistan'dan Andrei Ilienko, en iyi defans oyuncusu Kuzey Kore'den Pong II Ri ve en iyi forvet oyuncusu Türk Milli Takımı'ndan Serkan Gümüş seçildi.

Federasyon Başkanımız Prof. Dr. Bülent Akay, 10 gün boyunca turnuvayı izlemeye gelen sporseverlere ve kendilerine katkı veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Kuzey Kore'ye tebrik eden Akay, Türk sporcularına da gösterdiği üstün mücadeleden dolayı teşekkür etti. İzmir Valisi Mustafa Toprak da klasman maçlarına ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını belirterek, turnuvaya katkı veren herkese teşekkür ettiğini söyledi.

 

Hakemler: Gergely Kincses (Macaristan), Anton Gladchenko (Ukrayna), Grega Markizeti (Slovenya)

Türkiye: Erol Kahraman (Levent Özbayduğan), Gökhun Öztürk, Gökalp Solak, Alec Koçoğlu, Emrah Özmen, Serdar Semiz 1, Fatih Faner, Savaş Aktürk, Serkan Gümüş 2, Erdoğan Coşkun, Yusuf Halil, Hüseyin Seçer, Kerem İslam, Emre Faner, Yavuz Karakoç, Andy Koçoğlu, Barış Coşkun, Alper Solak, Barış Bağcılar

Kuzey Kore: Kuk Chol Pak (Pak II), Chol Hyok An, Pong II Ri, Hyok Ju Kim, Hong 2, Chol Min Ri 1, Nam Hyok Kim, Son Gun Kim, Ju, Kang 1, Kwang Ho Kim, Chol Hyok Kim, Myong Chol Kim, Se Gwang Ri, Ju Hyok Kim, Hyok Chol Ri, Song Jin Pak, Jon, Kwang Ho Pak