KADIN MİLLİ TAKIMIMIZ GURBETÇİLERLE BULUŞTU

12.02.2016

BAVYERA UYUM BAKANI NEUMEYER: ‘‘SPOR ORGANİZASYONLARIYLA ENTEGRASYON PROJELERİNİ DESTEKLİYORUZ’’
PROF. DR. AKAY: ‘’ TÜRK VE ALMAN SPORCULARIN BİR ARAYA GELDİĞİ HAFTAYI YAŞIYORUZ’’
Dünya Şampiyonası hazırlıklarını Bad Tölz’de sürdüren kadın milli takımımız, Münih’e gelerek burada yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya geldi. Goethe Hotel’de bir çok sivil toplum örgütü üyeleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen buluşmada bir konuşma yapan Federasyon Başkanı Prof. Dr Bülent Akay Türk ve Alman sporcuların bir araya geldiği bir haftanın yaşandığını söyledi. Türk Buz Hokeyi’nde büyük bir gelişimin yaşandığını ifade eden Akay, kadın milli takımının burada yaptığı kamp ve hazırlık maçlarıyla bu gelişimin ilk ayağının yaşandığını bildirdi. 
Akay 13 Şubat Cumartesi günü Avusturya ile Salzburg’ta yapacakları maçın ardından, 15 Şubat Pazartesi günü Almanya ile karşılaşacaklarını ve daha sonra da Alman birinci lig takımlarından München Planegg takımı ile yapacakları maçla Almanya kampını tamamlayacaklarını söyledi.
Toplantıya katılan Bavyera Uyum Bakanı Martin Neumeyer’de yaptığı konuşmada, bir hafta önceye kadar Türkiye’de Buz Hokeyi’nin oynandığından bile haberi olmadığını, Türk takımının kendi kentinde böylesine büyük bir organizasyona katıldığını öğrendiği zaman büyük bir sevinçle karşıladığını söyledi. Kızların televizyon ve bilgisayardan uzaklaşarak spora teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Neumeyer, şunları söyledi:
‘‘Bu kadar Türk kızı bu sporu yapıyorsa bu mükemmel bir proje demektir. Biz Bavyera Eyaleti olarak çeşitli spor organizasyonlarıyla, entegrasyon projelerini destekliyoruz. Günümüzde ki Almanya’daki Türk sporcularının başarılarına bakarsak projelerimizde başarı yakaladık. Alman milli sporcu Aziz Ehliz de az önce bir görüşme yaptık ve bir projeye karar verdik.’’ 
Buz Hokeyi Kadın Milli Takımı Almanya kampının ardından Kocaeli’nde yapacağı hazırlık kampı ile dünya şampiyonası hazırlıklarını tamamlayacak ve 27 Şubat’ta İspanya’nın Jaca kentine gidecek.