Buz Hokeyi Okullarla Ülkeye Yaygınlaştırılacak

28.04.2016 10:06

Dünyanın en çok sevilen ve ilgi gören sporlarından Buz hokeyinin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla okullara pist kurulması için 8 ilde çalışma yürütülüyor.
Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Bülent Akay, Türkiye’de buz hokeyinin şu anda Erzurum, Kocaeli, Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılabildiğini, bu illerin sayısının artırılmasını hedeflediklerini belirtti.
Bu sporun yaygınlaşması için öncelikle okullarda hokey pisti yapılmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Akay, bu kapsamda 8 ilde proje başlattıklarını, pilot il seçtikleri Yozgat'ta 5 okulda pist yapılacağını kaydetti.
Buz hokeyi sporunun okullardan başlayarak altyapıdan gelişmesini amaçladıklarını dile getiren Akay, şunları söyledi:
"Buz hokeyinin diğer spor dalları gibi tüm illerde yapılabilmesi için 8 ilde proje başlattık. Okullarda buz hokeyini ve tekerlekli patenle hokey branşını yaymak üzere Yozgat, Tokat, Eskişehir gibi buz pisti yapılması düşünülen şehirlerde çalışmalara başlıyoruz. Bursa, Tekirdağ, Kars, Samsun ve Hatay'da çalışmalarımız sürüyor. Buralarda yapacağımız faaliyetlerle çocuklarımıza buz hokeyini tanıtmak ve tekerlekli pateni yaymayı hedefliyoruz."
"10-12 yıl sonraki kış olimpiyatlarında yer alabiliriz"
Buz hokeyi branşında kış olimpiyatlarına katılabilmek için mücadele ettiklerini aktaran Akay, şöyle devam etti:
"Kış olimpiyatlarına katılabilmek için tap dünyada ilk 12 ülke arasına girmek gerekiyor. Bunun için de öncelikle üçüncü klasmandan ikinci klasmana, ikinci klasmandan ise birinci klasmana doğru yükselmemiz lazım. Zaman içerisinde bu aşamaları geçersek 10-12 yıl sonraki kış olimpiyatlarında yer alabiliriz. Bu amaç doğrultusunda tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl ikinci klasmana yükseldik. Öncelikle bu yükselişimizi devam ettirip ilk 12 ülke arasına girmemiz gerekiyor. Bunun için de hem pistlerimizin hem sporcularımızın sayısının artması hem de uluslararası tecrübelerimizin artması gerekiyor. Şu anki jenerasyonla 10-12 yıl sonra olimpiyatları göreceğimizden çok ümitliyim."
Bülent Akay, buz hokeyindeki geleceğe dönük hedeflerine ulaşabilmek için okullardan başlatacakları altyapı çalışmalarının büyük önem taşıdığını, bu konudaki projelerine bakanlığın, belediyelerin ve üniversitelerin büyük destek verdiğini sözlerine ekledi.