Buz Hokeyinde Dünya Şampiyonu Kanada

06.05.2016 22:22

Rusya'nın başkenti Moskova'daki final maçında Kanada Finlandiya'yı 2 - 0 yenerek 2016 Buz Hokeyi Dünya Şampiyonu oldu.

Kanada'nın maç boyunca daha üstün bir oyun sergileyediği karşılaşma sonunda çok genç oyunculardan kurulu Finlandiya'ya turnuvadaki ilk mağlubiyetini tattırarak şampiyon olarak altın madalyaya ulaşan Kanada büyük sevinç yaşadı.

Karşılaşmanın ilk periyodunda gole ulaşan Kanada, maçın son saniyelerine kadar bu avantajını korudu. Maçın son anlarında Finlandiya'nın bir gol için kalesini de boşaltarak yüklenmesiyle pakı kapan Kanada boş kaleye bir gol daha atarak maçı 2 - 0 kazandı.

Finlandiya 17 Mayıs'ta oynanan grup mücadelesinde Kanada'yı 4 - 0 mağlup etmişti. Ama, finalde gülen taraf Kanada oldu.

2016 IIHF Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası'nın üçüncülük maçında ise, ev sahibi Rusya ABD'yi 7 - 2 yenerek bronz madalya aldı. ABD ise, turnuvanın dördüncülüğünü elde etti.

Şampiyon Kanada'nın altın madalyalarını Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Rene Fasel ve IIHF Asbaşkanı sporculara ve teknik heyete birlikte taktılar. IIHF yetkilileri Kanada Ulusal marşının okunmasının ardından Şampiyonluk Kupasını Kanada Buz Hokeyi milli takımına verdiler.

Moskova ve St Petersburg'da yapılan toplam 64 karşılaşmanın son maçı olan IIHF Dünya Şampiyonası finali ve kupa töreni Moskova'da 12500 kişilik salonda müthiş bir atmosferde gerçekleşti.

Kupayı alan Kanada büyük sevinç yaşarken Finlandiya'lı oyuncularda hüzün vardı.