Bülent Akay'dan Moskova'daki IIHF Kongresi'nde Konuşma

21.05.2016 13:16

Prof. Dr. Bülent AKAY, IIHF Kongresi’nde Türk Buz Hokeyindeki gelişmeleri ve Almanya Buz Hokeyi Federasyonu ile gerçekleştirilen projeleri anlattı.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Bülent Akay Moskova’da düzenlenen Uluslararası Buz Hokeyi Kongresi’nde bir konuşma yaptı.

Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu Yönetim Kurulu’nu tebrik ederek konuşmasına başlayan Akay, Almanya Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Franz Reindl’a ve Bad Tölz Spor Kulübüne beraber yürütülen “Together we are one” projesine sundukları katkılarından dolayı teşekkür etti.

Bad Tölz Kulübünün tesislerini çok verimli kullanmasının dikkat çekici olduğuna değinen Akay şöyle devam etti.

“ Türkiye’de Buz Hokeyi sporunun gelişimindeki temel sorunlardan biri olan tesis sorununun çözülmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Federasyonumuz çok çalışıyor. Mevcut Buz Pisti tesislerimize ilave olarak yeni tesisler yapılıyor. Bunların dışında pekçok tesis de proje aşamasında.”

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Akay, Türkiye’nin global dünyada zaman zaman yaşanan ekonomik sıkıntıları başarıyla atlatan güçlü bir ekonomisi olduğunu belirtti.

Türkiye’de özellikle futbola olan ekonomik desteğin bir bölümünün buz hokeyine kaydırılması durumunda çok şeylerin değişeceğini söyleyen Akay, böylece Türkiye’nin 30 milyon genç nüfusunun içinden çok yetenekli buz hokeyi sporcularını dünya buz hokeyine kazandırılabileceğini dile getirdi.

TBHF Başkanı Prof. Akay,  gelişmekte olan ülkelerin tek başına veya kısıtlı desteklerle yola çıktığında projelerinin ancak uzun yıllarda sonuca yaklaşabileceğini veya bunların yarım kalacağına dikkat çekerek, bu yüzden buz hokeyinde önemli bir ülke olan Almanya’nın deneyimlerinden yararlanmanın kendileri için önemli olduğunu, bu projelerin gelecekte yapılması düşünülen diğer projelere de bir model oluşturacağını bildirdi.