Türk Buz Hokeyi En Parlak Dönemini Yaşıyor

27.05.2016 20:34

Türk Buz Hokeyinde 14 Eylül 2014’de başlattığımız “değişim” tüm hızıyla sürüyor.

Altyapıdan kulüplerimize, oradan da “Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımızı” dünyanın her yerinde dalgalandırmamızı sağlayan Milli Takımlarımıza uzanan bu sürecin aslında henüz başlarındayız.

Bu kısa zaman diliminde, 18 aya sığdırılanlar sadece Buz Hokeyine gönül veren vefakar-cefakar, büyük bir azim ve kararlılıkla,  bu spora inanarak yüreklerini koyan camiamızı, sporcularımızı, teknik heyetlerimizi, yöneticilerimizi heyecanlandırmakla kalmadı.

Arka arkaya alınan başarılı sonuçlar, Türk Buz Hokeyinin ‘varlığını ve hızlı gelişimini’ insanımıza duyurdu, duyurmakla yetinmeyip bize, karakterimize çok uygun olan dünyanın gözdesi bu sporu şimdilerde genci-yaşlısı herkese sevdirdi.

Biz Buz Hokeyini ancak, geniş kitlelerle buluşturarak büyütebileceğimizi biliyorduk. Bunun için yazılı ve görsel medyanın desteğini yanımıza almamız çok önemliydi. Önemden de öte bir zorunluluktu.

Buz Hokeyinin, önce farkına varılması, sonra bu sporu Türk insanıyla bir saman alevi gibi değil, bir daha ayrılmamak üzere buluşturmamız ve sevdirmemiz için yapmamız gerekenleri adım adım hayata geçirmeliydik. Böylece daha çok çocuğumuz bu spora ilgi duyacaktı. Buz pistlerine gelecekti.

Yurtiçi ve Yurtdışı kamplarda çok sıkı bir programla hazırlanan Milli Takımlarımızın uluslararası arenada boy göstereceği Şampiyonalar bunun için önemli fırsatlar yarattı.

Biz, bu fırsatları buz hokeyinin geniş kitlelere tanıtılması açısından nasıl kullanabileceğimizi düşünerek kısıtlı bütçemize rağmen önümüze büyük hedefler koyarak gerçekleştirmeye çalıştık.

Türk Buz Hokeyi hızlı bir şekilde gelişim göstermeli ve bu gelişim medya kanalı ile Türkiye’ye hissettirilmeli ve Buz Hokeyinin ışığı tüm ülkeyi sarmalıydı. İkisi, birlikte eşzamanlı olmalıydı.

Süper Ligin, Kadınlar Liginin, Gençler ve Minikler Liginin planlamasını yaparken, çeşitli alt yapı projeleri ile buz hokeycilerimizin sayısını artırmanın minik sporcuları aramıza katmanın yanında, genç hokeycilerimizin önüne milli takım gibi büyük bir hedef koyduk.

Çeşitli illerde aynı anda başlattığımız 2000-2003 doğumlu sporcularımızı kapsayan “Hokey Okulu” projesiyle 12- 15 yaşındaki gençlerimizi daha şafak sökmeden, hafta içi veya hafta sonu buz pistlerine çağırdık. Onlar, ailelerinin inanılmaz desteğiyle Buz Pistine gelirken antrenörlerimiz sabırla bıkmadan usanmadan çalıştırdılar, yeni teknikler öğrettiler, gelişimlerini hızlandırdılar, onları Milli Formayı giymelerinin imkansız olmadığına ikna ettiler. 

Sonuç olağanüstü oldu: İstanbul’da 31 Mart – 09 Nisan 2016’da düzenlenen IIHF Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası (Div.3)’nda her takımı yenerek ŞAMPİYON olan Milli Takımımızda işte bu gençlerden 8’i ilk kez bu formayı giydi ve hakkını verdi.

İlk kez giydikleri milli formayla hayatları boyunca unutamayacakları ilk şampiyonluklarını aldı genç Buz Hokeycilerimiz…

Hokeycilerimiz, yazılı basının ilgisi ve desteğini yanımıza almamızın yanında Federasyonumuzun uzun süren çalışmalarının olumlu sonuç vermesiyle karşılaşmaların önemli spor kanallarından canlı yayınlanması ile Türk Buz Hokeyi Milli Takımı özlenen atmosferi yakaladı.

Salonlar doldu, Hokeycilerimiz coştukça coştu. Önüne kim çıktıysa farketmedi. Son olarak İstanbul’da yapılan Dünya Şampiyonasında alınan Şampiyonluk canlı yayınlar ve haberler ile tüm ülkede yankı buldu.

Türk Buz Hokeyi her yerde haber oldu, gazetelerin sayfaları, televizyonların ekranları Buz Hokeyiyle doldu.

18 yaş altı, 20 yaş altı, Kadın ve Erkek Milli takımlarımız seviyesinde farklı kulvarlarda mücadele ederken, tüm kategorilerde üst üste gelen başarılarımızın bir tesadüf olmadığını büyük bir mutlulukla ve gururla haykırmamız aslında bir gerçeğin ifadesidir.

İşte: 2015

Kadınlar Milli Takımı - IIHF Dünya Şampiyonası (Div. 3) Şampiyonu
18 Yaşaltı Milli Takımı - IIHF Dünya Şampiyonası (Div. 3) Şampiyonu
Erkekler Milli Takımı - IIHF Dünya Şampiyonası (Div. 3) İkincisi. (Finalde uzatmanın son saniyelerindeki altın golle)

İşte: 2016

Erkekler Milli Takımı - IIHF Dünya Şampiyonası (Div. 3) Şampiyonu
18 Yaş Altı Milli Takımı – IIHF Dünya Şampiyonası (Div. 3A) İkincisi. (Finalin son maçını ev sahibi ekibe 1 – 0 kaybederek)

 

25 yıllık bir geçmişi olan “Türk Buz Hokeyi”ne bir altın sayfa açtık.  Bu dönemin ışığı bize rehber olmaya devam edecek.

Saygılarımla.

Prof. Dr. Bülent AKAY

Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı