Ankara ARENA Buz Hokeyi Pistine Dönüşüyor

17.06.2016 21:23

Basketbol karşılaşmalarının oynandığı 10 bin seyirci kapasiteli Ankara Spor Salonu (ARENA),  bugünlerde ‘Buz Hokeyi’ için hazırlanıyor.

Uzun yıllardır kullanımda olan GSİM Bahçelievler Buz Pateni Sarayı’nın çatısının altı aydır tadilatta olması ile son dönemin gözde sporlarından olan Buz Hokeyinden mahrum kalan Başkent Ankara’nın buz pisti hasreti yakında muhteşem bir çözümle sona erecek.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’nun çok amaçlı yapılan Ankara Spor Salonu’nun (ARENA) bir süreliğine Buz Hokeyi için Buz Pistine dönüştürülmesi önerisine, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nun olumlu karşılık vermesiyle çalışmalar iki ay önce başlatıldı.Fizibilite ve uygulama konusunda yürütülen titiz araştırmalar sonrasında zeminde bulunan boru sistemine ilk kez su verilerek buzlanmaya yönelik deneme testleri nisan ayında başarıyla gerçekleştirildi. Eş zamanlı olarak Buz Hokeyi karşılaşmalarının oynanacağı pistin kenarlarına yerleştirilecek boardların siparişleri verildi ve boardlar salona getirilerek yerleştirilme aşamasına gelindi. Bu arada basketbol sahasının parkeleri 7 saat süren hızlı bir ekip çalışmasıyla söküldü. Şimdi, basketbol sahasından Buz Hokeyi sahasına dönüştürülmeye başlanan zeminin karşılaşmalar için gerekli olan buzaltı çizgileri çizilecek. Kısa sürede Buz Hokeyi maçlarının oynanacağı zemin suyla doldurulacak ve 3-4 gün içinde zeminin altındaki boruların soğutulmasıyla üstünde bulunan suyun buz haline getirilmesi aşamasına geçilecek. Zemindeki buz 3 - 4 cm kalınlığına ulaştığında ise, Ankara Arena artık Buz Hokeyi sahasına dönüştürülmüş olacak. Ankara Spor Salonu’ndaki çalışmaları yakından takip eden Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Bülent AKAY,  sık sık Ankara ARENA’ya giderek yetkililerden bilgi alıyor.

Ankara’da uzun süredir tadilat nedeniyle antrenman yapamayan ve maç oynamayan Buz Hokeyi Kulüplerinin sporcuları, yakında Ankara Arena’da Buz Hokeyi hasretlerine son verecekler. 

Ankara’daki Minik, Yıldız, genç, genç bayanlar takımları, Türkiye Şampiyonası öncesinde hazırlıklarını buz hokeyi salonuna dönüştürülecek Ankara’nın en büyük spor salonu ARENA’da yapabilmenin keyfini yaşayacaklar.