Buz Hokeyi Ankara Turnuvası Bugün Başlıyor

25.06.2016 09:28

Ankara Spor Salonu (ARENA), tarihinde ilk kez Buz Hokeyi karşılaşmalarına sahne olacak.
 
ANKARA: Basketbol karşılaşmaları ve Kongreler ile tanınan Ankara Spor Salonu (Ankara ARENA), tarihinde ilk kez buz hokeyi sahasına dönüştürülerek, Uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. 

Türkiye, Bosna Hersek ve Gürcistan Buz Hokeyi milli takımları bugün başlayacak ve  27 Haziran 2016 pazartesi günü sona erecek Uluslararası Buz Hokeyi Ankara Turnuvası’nda mücadele edecekler.
 
Turnuvanın açılış maçında Türkiye ile Bosna Hersek karşı karşıya geliyor. Müsabaka 25 Haziran Cumartesi günü saat 16.00’da başlayacak. İkinci gün, 26 Haziran Pazar günü saat 16.00’da Gürcistan ile Bosna Hersek mücadele edecek. Uluslararası Buz Hokeyi Ankara Turnuvası’nın son gününde 27 Haziran Pazartesi günü yine saat: 16.00’da Türk milli takımı Gürcistan ile karşı karşıya gelecek. 

Üç günde birbirinden heyecanlı üç maçın oynanacağı Ankara Spor Salonu (Ankara ARENA), haftalar süren çalışmadan sonra Buz Hokeyi turnuvası için hazırlandı.  
Önce sahanın parkeleri sökülerek zemin Buz Hokeyi için uygun hale getirildi. Sonra, buzun altında kalacak kısımda,  buz hokeyi karşılaşmalarının oynanabilmesi için gerekli olan saha çizgilerinin  çizilmesi aşamasına geçildi. Daha sonra zemine su verildi ve çok amaçlı bir kompleks olarak yapılan Ankara Spor Salonu’nun zemin altındaki sistem sayesinde suyun dondurularak buz haline gelmesi sağlandı. Siparişleri verilen boardların da eş zamanlı olarak yerleştirilmesiyle Ankara Spor Salonu,  Uluslararası Buz Hokeyi Ankara Turnuvası için artık hazır.
 
Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Bülent AKAY, Ankara Spor Salonu’nun Buz Hokeyi Sahasına dönüştürülmesine ve bu turnuvanın gerçekleştirilmesine verdikleri destekten dolayı Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Basketbol Federasyonu’na teşekkür etti.

Başkan AKAY şunları söyledi.
“Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu olarak, 29 Şubat – 6 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz IIHF Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın bazı ülkelerin terörü bahane ederek yaptıkları girişimlerin sonucunda Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu’nun şampiyonayı bizim güçlü itirazlarımıza ve bu kararın yanlışlığına dikkat çekmek için sürdürdüğümüz yoğun uğraşlara rağmen Türkiye’den alarak İspanya’ya vermesi sonucunda Ankara Spor Salonu’nda bu organizasyonu yapamamıştık.
Başkentimizin bu şampiyonadan mahrum kalması üzerine şampiyon Buz Hokeyi Milli takımımızla birlikte 25 – 27 Haziran tarihleri arasında Bosna Hersek ve Gürcistan’ın katılacağı 3’lü bir turnuva planladık. Ankaralı buz hokeyi severler bu heyecanlı ve keyifli  maçları ücretsiz izleyebilecekler. Bu müsabakalar ile aynı tarihlerde ayrıca Ankara’da faaliyet gösteren Buz Hokeyi kulüplerinden Minik, Yıldız A ve Yıldız B takımlarının katılacağı bir başka turnuva daha gerçekleştireceğiz. Çocuk, genç, yaşlı herkesi Ankara ARENA’ya bekliyoruz.”