Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu Başkanlığına

29.07.2016 13:25

Uluslararası Organizasyonların Türkiye’den alınması ile ilgili Buz Hokeyi Federasyonundan Açıklama..

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini 1950 yılında imzalayarak  Türk Halkının demokratik hak ve taleplerini garanti altına almıştır. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti halkı, askeri ve sivil toplum kuruluşları ile beraber yüksek standartlara sahip demokrasiyi içselleştirmiştir ve vazgeçilmez hale getirmiştir.

Maalesef 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Demokrasisi ordumuz içerisinde yuvalanan bir çetenin organize ettiği menfur hain bir saldırıya uğramıştır. Bu saldırıda öncelikle  Türkiye Cumhuriyetinin en önemli unsuru olan demokrasimizin  sembolü haline gelen kurum ve kuruluşlar  hedef alınmıştır. Ancak, Türk halkı tek ses ve tek yürek  olup,  demokrasiyi kesintiye uğratmak isteyenlerin karşısında kararlı ve canı pahasına karşı durmuş, dünya tarihinde eşine rastlanmayan bir dayanışma içerisinde Demokrasimize ve vatanımıza sahip çıkmıştır.

Yaşanan gelişmeler üzerine 21 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi  tarafından Olağanüstü Hal ilan edilmiştir. Ancak Olağanüstü Hal uygulamasının  temel amacı, gündelik sivil toplum hayatına yönelik değil özellikle devlet yapısının daha güçlü bir hale getirilmesi, böyle bir saldırının bir daha yaşanmaması, sivil hayatın sekteye uğramamasıdır. Yetkililer olağanüstü halin üç aylık olduğunu, ancak çalışmaların bu sürenin yarısında bitirilerek  olağanüstü hal uygulamasının ortadan kaldırılacağını ifade etmektedirler.

Ülkemiz İslam ülkeleri arasında yüksek demokratik standartlara sahip tek ülkedir ve bu yönüyle örnektir. Demokratik hak ve taleplerden asla dönülmeyecektir. Bu konuyla ilgili toplumsal mutabakat 15 Temmuz 2016 tarihinde dünyanın gözü önünde halkımızca ortaya konmuştur.

Ülkemiz buz hokeyi alanında ilk idari yapılanma  tarihinden itibaren uluslararası şampiyonaları başarı ile organize etmiştir.  Bugüne kadar yapılan tüm uluslararası organizasyon ve  şampiyonalar büyük bir istek ve  hevesle yapılmıştır.  Bu şampiyonalarda ağırladığımız takımlarla güven ve sevgi dolu ilişkiler geliştirilmiş, bizim takımlarımız da gönderdiğimiz her ülkede hoşgörü, güleryüz ve güzel bir ev sahipliği  ile karşılanmıştır. Şu bir gerçektir ki, insani değerlerin ortaya çıktığı bu organizasyonlar dünya barışı idealimizi güçlendiren en önemli sivil organizasyonlardır.

Şimdi bu ideallerimizi korumanın tam vaktidir. Bu saldırılar karşısında uluslararası organizasyonları iptal edilen ve  yalnız bırakılan Türkiye biliyoruz ki hiçbirimizin istediği bir durum değildir. 2000 yıllık olimpiyat ideallerimiz ışığında buz hokeyi sporu  sürekli sekteye mi uğrayacaktır? Benzer üzücü olaylar Almanya ve Fransa’da da meydana gelmiş ve olağanüstü hal ilan edilmiştir. 2017 mayıs ayında Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası Almanya ve Fransa’da yapılacaktır. Bu şampiyona güvenlik nedeniyle bu ülkelerden alınıp başka bir ülkeye verilecek midir? Bunu merakla takip ediyoruz.

Demokrasi bir dünya meselesidir. Demokratik hak ve taleplere sahip çıkan, barış ve demokrasi diyen bu milletin yanında olmaktan tüm ülkeler gurur duyacaktır.  Karara konu olan organizasyonların ilerleyen süreç içinde tekrar gerçek sahibi olan ülkemize iade edileceği konusunda inancımızı ve girişimlerimizi sürdürüyor ve talebimizi yeniliyoruz.

Şu bir gerçektir ki, olağanüstü hal çerçevesinde ülkemizde sivil hayata yönelik yaşamı olumsuz etkileyecek hiçbir durum bulunmamaktadır.  Yapılacak tüm organizasyonlar Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Spor Genel Müdürlüğümüz,  Valiliğimiz ve Emniyet Müdürlüğümüz, kısaca  devletimizin garantisi altındadır. Unutulmamalıdır ki, bu tür organizasyonlar ülkemizden alınsa bile Türkiye yine de demokrasi hedeflerinden ve  sporun herşeyin ilacı olduğu görüşünden hiç şaşmayacaktır. Ancak merak ediyoruz! Bu tür kararları alanlar tarih önünde vicdanlarını nasıl rahat ettireceklerdir?

Takdiri Dünya Buz Hokeyi camiasına bırakıyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanlığı