AKAY, Paris’teki IIHF Kongre'sinde 15 Temmuz’u Anlattı

10.09.2016 11:20

AKAY, -“15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye’de yaşanan Demokrasi karşıtı menfur saldırı, Türk insanının demokrasiye sahip çıkışının en güzel örneklerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır.” dedi.

Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) Yarıyıl Kongresi Fransa’nın başkenti Paris’te yapılıyor.

Federasyon Başkanı Prof. Dr. Bülent AKAY Dünya Buz Hokeyi Federasyonlarından yöneticilerin katıldığı Kongrede yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’da gerçekleştirilen demokrasi karşıtı kalkışma hakkında bilgi verdi ve ülkemizdeki son durumu üye ülkelere anlattı. 

Başkan Akay şöyle konuştu:

“Çok çeşitli medeniyetlerin mirası olan ülkemiz yaklaşık 200 yıldır demokrasi açısından  çok değerli  kazanımlar elde etmiş ve bu kazanımları sürdürmeye ve taçlandırmaya  devam etmektedir. Diğer yandan bulunduğumuz coğrafyaya baktığımızda Türkiye Cumhuriyeti demokrasiyi içselleştirmiş tek islam ülkesidir.

15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye’de yaşanan Demokrasi karşıtı menfur saldırı Türk insanının demokrasiye sahip çıkışının en güzel örneklerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır.”

Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü hal (OHAL) nedeniyle İzmir’de yapılacak 2017 Buz Hokeyi Kadınlar Dünya Şampiyonası ile 2018’deki Kadınlar Kış Olimpiyatları için 1. Aşama eleme müsabakalarının ülkemizden alınmasına da değinen TBHF Başkanı,  şöyle devam etti.

-“ Ülkemiz buz hokeyi organizasyonlarını uzun yıllardır başarı ile gerçekleştirmekte olup, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu’nun  (IIHF) Genel Kurulu tarafından verilen tüm organizasyonları ve taahhütlerini her zaman başarı ile yerine getirmiştir.

Biliyoruz ki, katılımcı ülkelerden hiçbiri Türkiye veya herhangi bir IIHF üyesi ülke de  organizasyonların iptalini istemez. Şu bir gerçektir ki, sportmence yapılan bu organizasyonlar insani değerlerimizin ortaya çıktığı, barış idealimizi güçlendiren en önemli sivil organizasyonlardır.

Türkiye’nin bir demokrasi ve teröre karşı birlik mücadelesi verdiğini ve vermeye devam ettiğini belirten Başkan AKAY, ülkedeki hayatın normale döndüğünü ve yaşamı olumsuz etkileyecek hiçbir durumun sözkonusu olmadığını, tüm uluslararası organizasyonların da devletin garantisi altında olduğunu anlattığı konuşmasına şöyle devam etti.

-“ Bu sıkıntıların tek ilacı da kültürel ve sportif aktivitelerdir. Bu mücadelede her zaman yanımızda olduğunuzdan eminiz. 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra ülkemizde sağlık, kültür ve sporu yani kısacası sivil hayata yönelik yaşamı olumsuz etkileyecek hiçbir durum bulunmamaktadır. Sivil hayata dair normal yaşam aynen olması gerektiği gibi devam etmektedir. Yapılacak tüm organizasyonlar Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Valiliğimizin yani kısacası Devletimizin garantisi altındadır.

IIHF Yönetim Kurulu’nun 2017 Kadınlar Dünya Şampiyonası 2B grubu müsabakalarını ve 2018 Kış Olimpiyatları Kadınlar 1. Aşama Eleme Müsabakalarını ülkemizden almasının zor bir karar olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak, yapılacak organizasyonlara ülkemizin her zaman hazır olduğunun ve katılacak tüm ülkelerin  güvenliğinin en üst seviyede sağlanacağının bilinmesini istiyoruz.”

Olimpiyat elemelerinin Türkiye’de oynanacak ilk ayağı daha önce Meksika’ya verilmişti. Türkiye’den alınan IIHF 2017 Kadınlar Dünya Şampiyonası 2B grubu için ev sahibi ülke İzlanda oldu.

Bu yıl kongrede ilk kez, yeni seçilen Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı ve IIHF başkanının moderatörlüğünde bir Çalıştay da düzenlendi.

2016 yılı içerisinde gerçekleştirilen şampiyonaların gözden geçirileceği, mali konular ile idari konuların görüşüleceği ve 2017 yılında yapılacak Dünya Şampiyonalarının ev sahibpleri tarafından  katılımcı ülkelere şampiyonaların son durumu hakkında bilgi verileceği Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) Yarıyıl Kongresi 10 Eylül 2016 tarihine kadar devam edecek.