Türkiye'de İlk Kez “Buz Hokeyi Tıbbı Çalıştayı” Yapıldı.

18.10.2016 23:53

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu, tarihinde bir ilke imza atarak Buz Hokeyi Sporu ile Tıp Bilimini buluşturarak, sporcu sağlığı ve meydana gelebilecek sakatlıklarda uygulanması gereken tedavi yöntemlerinin tüm detayları ile ele alındığı bir Çalıştay düzenledi. 

TBHF Sağlık ve Dopingle Mücadele Kurulu’nun düzenlediği ve Türk Buz Hokeyi spor hekimlerinin katıldığı Buz Hokeyi Tıbbı Çalıştayı, 15-16 Ekim tarihlerinde Ankara’da düzenlenen toplantılar, sunumlar ve atölye çalışmaları eşliğinde gerçekleştirildi.

TBHF Başkanı Prof. AKAY,  Türkiye’de buz hokeyinin bugününü anlattığı konuşmasında, son iki yılda birçok ilkin gerçekleştiğini belirterek, Buz Hokeyi Tıbbı Çalıştayı’nın da bir ilk olduğunu ve her yıl düzenli olarak sezon başında yapılacak bu Çalıştay’ın uluslararası boyutta geleneksel hale geleceğini söyledi.

Federasyon olarak sporcu sağlığına çok önem verdiklerini dile getiren Akay Sağlık ve Dopingle mücadele kurulu tarafından milli takım kamplarında sporculara bilgi aktarıldığını dile getirdi.

Beslenme konusunun da öneminden bahseden Akay, Buz Hokeyi branşının özelliğinden kaynaklanan tüm sağlık koşullarının ele alındığı bu Çalıştayın beklenin çok üzerinde başarıyla gerçekleştirildiğini  dile getirdi.

Sağlık Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ünal da açılışta yaptığı konuşmada buz Hokeyi sporunda gerçekleştirilen sağlık koruma faaliyetleri ve sakatlanma önlemleri konusuna verilen önemin diğer branşlara göre daha fazla olduğunu ve  çalıştayın gelecek yıllarda kapsamının genişleyerek tekrarlanacağını söyledi. 

Çalıştayda, Buz Hokeyi Lig maçları, Milli takım Kampları ve Turnuvalarda sağlık açısından yaşanan durumlar, sık rastlanan sakatlıklar, bantlama teknikleri, istatistik çalışmalarının yürütülmesi, bilgilerin kayıt altına alınma süreçleri, sporcu sağlık kontrolleri ve performans testleri, sporcuların beslenme ve sıvı alımı ile ilgili yaşananlar, antrenör-hekim, federasyon-hekim ilişkileri ve beklentilerin ele alındığı konular çok yönlü ve detaylı olarak tartışıldı.

Ayrıca sahada oluşabilecek sakatlanmalarda sporcunun buz üzerinden sedyeye alınması teknikleri farklı senaryolar üzerinden değerlendirilerek teorik ve pratik eğitimleri buz üzerinde yapıldı.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’nun düzenlediği Buz Hokeyi Tıbbı Çalıştayı’na IIHF Sağlık Komitesi Üyeliği yapan eski TBHF Başkanlarından Prof. Dr. Abdülkadir DÖKMECİ, Sağlık ve Dopingle Mücadele Kurulu üyeleri, İllerde oynanan maçlarda ve Milli Takım Kamplarında görev alan Spor Hekimleri, TMOK Doping Kontrol Üyesi, Beslenme Uzmanları,  Milli Takımlardan teknik adamların yanı sıra buz hokeyi sporu yapan ve Tıp Fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler katıldı.