Meşale Samsun Yolunda..

04.07.2017 00:11

Milli sporcumuz Taha Akgül İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın simgesi olan Meşale'yi Lozan'da teslim aldı. İstikamet şimdi Samsun'a...

23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın (Deaflympics 2017) olimpiyat ateşi Lozan’dan Samsun’a doğru yola çıktı.

18-30 Temmuz tarihleri arasındaki turnuvanın meşalesi  3 Temmuz Pazartesi günü Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin (ICSD) İsviçre’nin Lozan kentindeki merkezinden teslim alındı.

Samsun’un meşaleye gururla ev sahipliği yapacağını kaydeden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Türk spor tarihinin en büyük organizasyonunun başlamasına artık sayılı günler kaldı. Bu büyük heyecan öncesinde Olimpiyat meşalesi Lozan'dan Samsun'a doğru yola çıktı. Samsun Deaflympics 2017, Türkiye’nin organizasyon konusundaki yetkinliğiyle akıllarda kalacak. Olimpiyat meşalemiz de Deaflympics tarihinin en güzel meşalesi olarak hatırlanacak” dedi.

MEŞALEYE ANADOLU DOKUNUŞU

Deaflympics 2017 için özel olarak tasarlanan meşaleye, Anadolu toprağını simgeleyen motiflerle geleneksel bir dokunuş katıldığı belirtildi. Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin Avrupa, Afrika, Amerika ve Asya konfederasyonlarını simgeleyen dört rengi meşale üzerinde birleşiyor ve oyunların tüm dünyayı bir araya getirişini simgeliyor. Ayrıca organizasyonun her alanında kullanılan, geleneksel Türk lalesinin yer aldığı Deaflympics 2017 logosu meşalenin üzerinde yer alıyor.

MEŞALENİN TARİHİ

14 Temmuz 2004’te, Avustralya Federasyon Meydanı'nda işitme engelli sporcular, yetkililer, personel ve gönüllülerin de katılımıyla düzenlenen törende, Deaflympics meşalesi ilk defa görücüye çıktı. Melbourne 2005, Tayvan 2009 ve Sofya 2013'te yanan Deaflympics meşalesi, 18-30 Temmuz arasında Samsun’da yanacak.