Şampiyona Hazırlık Sürecini Kendilerinden Dinledik…

24.01.2018 15:14

Bu sene U18 Kadın Milli Takımı ilk defa uluslararası şampiyonaya katılıyor. Kadın buz hokeyi milli takımımıza bir altyapı oluşturulması ve bu altyapının deneyim kazanması açısından önem taşıyan şampiyona hazırlık sürecini sporcular ve antrenörlerinden dinledik…

 

U18 Kadın Milli Takımımız bu sene ilk defa Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu(IIHF) şampiyonasına katılıyor. Süreç nasıl gelişti, takımın oluşturulmasından günümüze kadarki dönemde ne gelişmeler yaşandı?

Olcay Lökbaş( Baş Antrenör): U18 Kadın Milli Takımı’nı kurma çabası 2 yıl önceye dayanıyor.  Bu süre zarfında da  liglerimizde mücadele ettiler ve tecrübe kazandılar.  

Şampiyona hazırlık sürecinde neler yapılıyor, nasıl bir program izliyorsunuz?

Olcay Lökbaş: Her gün sabah ve öğlen antrenmanlarımızın yanında buz dışı kondisyon eğitimleri veriyoruz. Teknik eğitimlerin yanında tabi ki takımın beslenme düzeninden uyku düzenine kadar her aşamasına dikkat edilen disiplinli bir sporcu eğitimi programı var…

Kamp süreci nasıl gidiyor? Genç sporcularımızda bu milli takımın oluşturulması ve şampiyona yolculuğunun etkileri neler oldu?

Olcay Lökbaş: Bu bizim Ankara’daki 3. Kampımız, kamp yeni başladı ancak sporcular motive  olmuş ve verimli bir şekilde  çalışıyorlar. Genç kızlar liginin kurulması kızlarımıza daha kısa vadeli hedefler  ve uzun vadeli başarılar için motivasyon sağladı. Daha yakın gelecekte başarabilecekleri şeylerin bilincine vararak, daha istekli çalışmaya başladılar.

Rakiplerinizle ilgili düşünceleriniz neler?

Olcay Lökbaş: Öncelikle bu bizim bu kategoride katılacağımız ilk şampiyonamız ve sporcularımızın deneyim kazanması, altyapımızı güçlendirmek ve cesaretlendirmek temel hedefimiz. Rakiplerimiz konusunda da Hollanda ve Meksika bize daha yakın diyebilirim.

Kızlar siz neler düşünüyorsunuz, şampiyona ile ilgili hedefleriniz neler?

U18 Kadın Milli Takımı: İlk kez Dünya Şampiyonasına katılacağız. Heyecanlıyız. En iyi şekilde çalışıyoruz. Kamplarımız yoğun geçiyor. Gerek bireysel gelişim seminerleri, gerekse buz dışı teorik ve buz içi performansımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz ülkemizi Meksika’da en iyi şekilde temsil etmek.

Buz hokeyi hayatınıza neler kattı?

U18 Kadın Milli Takımı: Disiplin, plan-program ve düzen kattı. Ayrıca özgüven, bedenen rahatlama, cesaret duygularının yanında en önemlisi takım ruhunu öğrendik.

Aranızda hangi şehirlerden sporcular var, birbirinize kolayca alışabildiniz mi?

U18 Kadın Milli Takımı: Tabi. Takımımız İzmir, Ankara, Erzurum ve İstanbul’dan gelen sporculardan oluşuyor. Hiç uyum sıkıntısı yaşamadık, aksine birlik duygumuz takım sporuyla ve ortak hedefimizle birlikte daha da pekişti.

18 yaş altı buz hokeyi kadın milli takımımıza başarılı bir kamp süreci diliyoruz…