Dopingle Mücadele - Temiz Buz Hokeyi

Temiz Buz Hokeyi!

Tüm sporcular kendisinin ve rakiplerinin “temiz” olduğunu bilerek mücadele etme hakkına sahiptir. Sporun tüm dallarında dopingden arınmış olmasına inanıyoruz ve bunu sağlamak için Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu ve Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu ile çalışıyoruz.

Dopingle Mücadele Kuralları

TBHF tüm sporcuların ve diğer sporcu destek personellerinin uyması gereken dopingle mücadele kurallarına sahiptir. Bu kurallar WADA ve Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonunun (TDMK) talimatı ile uyumludur.

Eğer TBHF’nin paydaşlarından biriyseniz bu kurallar sizin için de geçerlidir. TDMK talimatını aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı - 2021

Yasaklılar Listesi

Yasaklılar Listesi sporda yasaklanan tüm maddeler ve yöntemler aşağıda yer alan Yasaklılar Listesi'nde özetlenmiştir.

2023 Yasaklılar Listesi - (Yayımlanma Tarihi: 28.11.2022) 

Maddeler ve yöntemler herhangi bir zamanda Yasaklılar Listesi'ne eklenebilir; ancak yılda en az bir kez güncellenerek 1 Ocak'ta yürürlüğe girer. En son Yasaklılar Listesi WADA web sitesinde ve aşağıda yer almaktadır. Bu liste sık sık güncellendiğinden, sporcular ve diğer sporcu destek personellerinin herhangi bir değişiklik olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelidir.

İlaçları Kontrol Etme

Herhangi bir ilaç almadan önce (ister doktordan ister reçetesiz satın alınsın), sporcular yasaklı maddeler içermediğinden emin olmak için kontrol etmelidir.

Emin olmadığınız ilaçları kontrol etmek için Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonuna mail atıp sorgulatabilirsiniz.

E-Posta: taki@tdmk.org.tr  

Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası (TAKİ) Başvurusu

Geçerli bir tıbbi durumu olan sporcunun yasaklanmış bir madde veya yöntem kullanması gerekiyorsa, Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası (TAKİ) için başvurması gerekir.

Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası Talimatı (TAKİ)

Sporcular, TAKİ süreci hakkında daha fazla bilgiyi https://www.tdmk.org.tr/ internet sitesinde bulabilirler.

%100 Temiz Buz Hokeyi

Sporcuların temiz olmalarını desteklemek Federasyonumuzun amaçlarından biridir.  Sporcuların spor hayatları boyunca dopingle mücadele sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olarak tüm sporcuların temiz olmasını, temiz kalmasını ve diğerlerinin de temiz olduğuna inanmasını istiyoruz.

Temiz Spor İçin Bildiklerinizi Bizimle Paylaşın

Buz Hokeyinin temiz kalmasını sağlamak sporcuların, antrenörlerin ve ebeveynlerin buz içi ve buz dışında üzerlerine düşeni yapmasına bağlıdır.

Ne kadar küçük olursa olsun, bir şeylerin ters gittiğini hissederseniz bize bildirin. Raporlama sistemimiz gizlilik esasına dayalı olup kimliğiniz her zaman saklı tutulacaktır.

Neler Rapor Edilebilir?

Herhangi bir Dopingle Mücadele Kural İhlalini veya dopingle mücadeleye aykırı herhangi bir eylemi veya ihmali bildirebilirsiniz. Herkesin doping suistimalini bildirme hakkı vardır. Hile yapıldığını tespit ettiyseniz, tanık olduysanız veya biliyorsanız ya da şüphelenmek için makul gerekçeleriniz varsa, bize bildirmenizi öneririz.

E – Posta             : temizbuzhokeyi@tbhf.org.tr

Tel No                  : 0554 288 6308

Buradan Rapor Et!