Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Buz hokeyi branşı 1991 yılında Türkiye Buz Sporları Federasyonu'nun kurulmasıyla, Türkiye Kayak Federasyonu'ndan ayrılmış ve artistik patinaj branşı ile birlikte yeni kurulan federasyonun çatısı altında toplanmıştır. Türkiye aynı yıl Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'na (IIHF) üye olmuş ve 1992 yılında yapılacak olan IIHF Dünya Şampiyonası C Grubu müsabakalarına katılmak için Erkek A Milli Takımını oluşturmuştur. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu 2005 yılında Buz Pateni Branşından ayrılmıştır. Buz hokeyi kendi içinde en yüksek hedefe ulaşmak için çalışmalar göstermiş ve 2006 yılında idari ve mali özerkliğe kavuşmuştur.

Ülkemiz bugüne kadar Dünya Üniversiteler Kış Oyunları (Universiade) ve Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF) başta olmak üzere birçok Dünya Şampiyonası, Kıtalararası Buz Hokeyi Kupası ve Uluslararası Gelişim Kampları gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır.

Ülkemizde şu an ulusal çapta tüm yaş kategorilerinde müsabakalar ve faaliyetler düzenlenmekte ve Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) faaliyet takviminde yer alan ilgili yaş kategorilerinde Dünya Şampiyonalarına, Olimpiyat Elemelerine ve Gençlik Olimpiyat Oyunlarına katılım sağlanmaktadır.

 

VİZYON & MİSYON

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu vizyon olarak; kurumsallaşmada verimliliği esas alan, yüksek nitelikli antrenör, hakem ve sporcu yetiştirmeye katkı sağlayan, sportif bilgi birikimini gençlerimizin yararına kullanarak sağlık, çevre, etik ve insani duyarlılıklar ile birlikte başarıyı hedefleyen, hedeflenen başarının sürdürülebilirliğini sağlayan yönetim ilkesini benimsemiştir.   

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu ülkemizde buz hokeyi sporunun yaygınlaşmasını ve bilinirliğinin artmasını hedefleyerek güncel eğitim yöntemleri ve bilimsel yaklaşımlarla, fair-play (adil oyun) ve takım ruhunu ön planda tutarak uluslararası sportif rekabette ve altyapı gelişiminde, üst düzey organizasyonların düzenlenmesinde başarılı olmayı kendine görev edinmiştir.